مشاوره بیماریهای زنان و نازایی

آناتومي اندامهاي تناسلي:

1)در مرد:

دستگاه تناسلي مرد، توليد اسپرم (سلول هايي كه مي توانند به تخمك زن متصل شده، نوزاد را به وجود بياورند) را برعهده دارد. همچنين اين دستگاه هورمون هاي جنسي لازم براي توليد اسپرم و تكامل جنسي در دوران بلوغ را مي سازد. اعضاي تناسلي مرد از آلت تناسلي، بيضه و كيسه بيضه كه بيضه ها در آن آويزان هستند، تشكيل مي شوند. هر بيضه حاوي لوله هاي سمينيفر است كه اسپرم مي سازند. اسپرم در اپيديديم (يك لوله پيچ در پيچ كه پشت هر بيضه قرار دارد)، نگهداري مي شود. يك لوله ديگر به نام وازدفران، هر اپيديديم را به يك مجراي انزالي وصل مي كند كه اين مجرا خود به مجراي خروجي وصل مي شود. سه غده (يك جفت غده ساخت مني و غده پروستات)، مايعاتي را ترشح        مي كنند كه وظيفه انتقال و تغذيه اسپرم را برعهده دارند؛ اين ترشحات همراه اسپرم، مايعي به نام مايع مني را تشكيل مي دهند. در طول فعاليت جنسي، بافت نعوظي آلت تناسلي، پر خون شده، آلت تناسلي را دراز و سفت مي كند تا بتواند وارد مهبل زن شود. در هنگام ارگاسم، انقباضات عضلاني مايع مني را از طريق هر وازدفران به طرف مجراي خروجي و خارج از آلت تناسلي مي رانند.

بلوغ دوره اي است كه طي آن مشخصات جنسي ظاهر و اعضاي جنسي بالغ مي شوند. در پسران، معمولاً بلوغ بين12 ‌تا 15 سالگي شروع شده،3 ‌تا 4 ‌سال طول مي كشد. غده هيپوفيز واقع در قاعده مغز شروع به ترشح هورمون هايي مي كند كه بيضه را براي توليد هورمون جنسي مردانه يعني تستوسترون تحريك مي كنند. اين هورمون ها باعث ايجاد تغييراتي مثل بزرگي اعضاي تناسلي و رشد موي بدن و سپس توليد اسپرم و افزايش ميل جنسي مي شوند.

در شكل زير قسمتهاي مختلف اندام تاسلي مرد را مشاهده مي كنيد .قسمتهاي مهم آن عبارتند از:

 

 

شكل۱-۱

 

 

1-1)بيضه ها:

عمل اصلي آنها توليد اسپرم مي باشد. با فرا رسيدن زمان بلوغ، ساخت مداوم اسپرم در بيضه ها با سرعت حدود 125 ‌ميليون اسپرم در روز شروع مي شود. اسپرم ها در اطراف ديـواره هاي لوله هاي سمينيفر تكامـل پيـدا مــي كنند و دم هاي آنها كه آنها را قادر به شنا كــردن مـي كـنند، بـه سمت مركز لوله ها قرار مي گيرند. اسپرم بالغ در يك لوله پيچ در پيچ به نام اپيديديم كه پشت هر بيضه قرار دارد، نگهداري مي شود. سرانجام اسپرم ها يا در طي فعاليت جنسي با انزال بيرون مي روند و يا به داخل بدن بازجذب مي شوند.

2-1)سه غده (دو غده ساخت مني و يك غده پروستات) :

مايعاتي را ترشح مي كنند كه وظيفه انتقال و تغذيه اسپرم را برعهده دارند.

 

3-1)آلت تناسلي:

درحالت عادي آلت تناسلي كوچك و شل مي باشد ولي پس از تحريك شدن بدليل جمع شدن خون در رگهاي آن به حالت نعوظ در مي آيد. حالت نعوظ حالتي است كه آلت بزرگ و سفت مي شود. اندازه آلت مردان در حالت نعوظ بين13 تا 18 سانتيمتر مي باشد.

شكل۳-۱

شکل 1 - 2

 

 

2)در زن :

در دو شكل زير قسمتهاي مختلف آلت تناسلي زن را مشاهده مي كنيد:

 

شکل 1 – 4

 

 
شکل 1 – 5

 


1-2)رحم:

شامل يك كيسه ماهيچه اي و تو خالي است كه شبيه به يك مثلث يا گلابي مي باشد كه نوك باريك آن به طرف پا يين و قسمت پهن آن به طرف بالا ست. طول رحم حدود 5 الي 9 سانتي متر مي باشد. رحم داراي سه سوراخ است. دو سوراخ آن به لوله هاي فالوپ متصل است و سوراخ پاييني به واژن (مهبل) متصل است. واژن محلي براي ورود اسپرم است.

شکل 1 - 6

 

 

2-2)واژن(مهبل):

واژن محلي براي ورود اسپرم به رحم است. واژن در سر داراي سوراخي است كه به آن دهانه واژن گويند.

 

3-2)پرده بكارت:

در دهانه واژن دختران با كره پرده اي وجود دارد كه داراي سوراخي در مركز و يا چندين سوراخ در نقاط مختلفش دارد. داراي چهار شكل مختلف است (شكل 8-1) :

I)حلقوي     : معمولا با مقاربت پاره نمي شود و آلت تناسلي مرد به راحتي وارد واژن    مي شود. اين نوع پرده هنگام اولين زايمان پاره مي شود.

II)مشبك    : معمولا با مقاربت پاره مي شود. اگر حالت ارتجاعي(كشي) داشته باشد پاره نمي شود يا بسختي پاره ميشود.

III)موازي    : معمولا با مقاربت پاره مي شود. اگر حالت ارتجاعي(كشي) داشته باشد پاره نمي شود يا بسختي پاره ميشود.

IV)غضروفي  : فقط با عمل جراحي برداشته مي شود.

*** با توجه به اينكه بعضي از پرده هاي بكارت از نوع حلقوي هستند و نيز توجه به اين موضوع كه در حال حاضر بعضي از پزشكان پرده پاره شده را با عمل جراحي به حالت اوليه برمي گردانند لذا داشتن پرده بكارت به معني نداشتن تجربه سكس از سوي دختر(بويژه از طريق واژن) نمي باشد.

پاره شدن پرده بکارت مشبک معمولاً با درد همراه است. درد آن بستگی به ضخامت پرده دارد.

معمولا دخترها در هنگام پاره شدن پرده اضطراب و استرس دارند. برای اينکار چند كار پيشنهاد ميشود :

I) اگر در دوره عقد يا نامزدی پرده را پاره نکرده ايد و آنرا به شب عروسی موکول کرده ايد توصيه می شود اين عمل را در اين شب انجام ندهيد زيرا در اين شب هر دو هم از نظر روحی خسته هستيد و هم از نظر جسمی.

II) در موقعی نزديکی کنيد که هر دو شهوتی باشيد. در اينحالت دختر درد را کمتر احساس ميکند.

III) درد پاره شدن زياد نيست. اگر کمی تحمل کنيد خيلی سريع اتفاق می افتد فقط بايد کاملا ریلکس خود را در اختيار شوهرتان قرار دهيد و بگذاريد کار خود را بکند.

IV) دخترهايی که استرس دارند می بايست با تلقين هاي مثبت به خود آرامش دهند.

V) مرد بايد قبل از مقاربت با همسر خود معاشقه کند، با اين کار هم به او آرامش       می دهد و هم اگر تازه کار هستند باعث از بين رفتن خجالت طرفين مي شود.

(VI در هنگام معاشقه مرد به آرامی پرده دختر را نگاه کند و آنرا لمس کند تا ضخامت آن مشخص گردد، اگر نازک بود پس به راحتی پاره مي شود ولی اگر ضخيم بود ميتواند از انگشت خود (يا آلت مصنوعی) برای پاره کردن آن استفاده کند و پس از آن آلت خود را وارد مهبل کند.

4-2)تخمدانها‌:

غدد تناسلي و جنسي زن مي باشند (شبيه بيضه در مردان ولي كوچكتر) كه وظيفة ايجاد تخمك را به عهده دارند. تعداد آنها دو عدد ميباشد.

5-2)مجراي تناسلي:

مجراي تناسلي راهيست كه گردن رحم و در نتيجه خود رحم را با خارج بدن مربوط     مي كند و طول آن حدود  5/4 الي 5 سانتيمتر مي باشد و در جلوي آن مثانه قرار گرفته و در عقب هم از طريق راهي به مقعد وصل مي شود و وظيفه آن دريافت مني در هنگام مقاربت جنسي و رساندن اسپرم به رحم و همچنين خارج ساختن خون قاعدگي         مي باشد.

 

 

6-2)اندام تناسلي خارجي:

منظور از اين اصطلاح عضو ظاهري و خارجي اندام تناسلي است كه شامل دولب مي باشد و هر لب از دو لايه پوست بوجود آمده است. لايه خارجي ضخيم و مثل پوست ساير نقاط بدن است ولي لايه داخلي ظريف تر و از دو طرف بهم نزديكتر مي شوند و روي اندامي را كه كليتوريس ناميده مي شود ( حساس ترين نقطه بدن زن براي تحريك جنسي )        مي پوشاند. اين عضو نقطه اصلي ايجاد تحريكات جنسي در زن به شمار مي آيد.

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۸ساعت 16:26  توسط فرزانه گلبنی  |